poniedziałek, 3 stycznia 2011

Historia Marszów Rotmistrza

Pomysł by organizować Marsze Rotmistrza narodził się w kwietniu 2009 roku. Co warto podkreślić pierwszy urodzinowy marsz jaki zorganizowało TMA nie był marszem poświęconym Witoldowi Pileckiemu lecz Józefowi Bemowi. 14 marca 2009 roku tarnowskie Towarzystwo Michała Archanioła przemaszerowało ulicami miasta by oddać upamiętnić bohatera Polski i Węgier. Poniżej można zobaczyć krótki film z tego wydarzenia:


Po marszu bemowskim stwierdziliśmy, że taka forma świetnie pasowałaby także przy uczczeniu urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Jednym z głównych powodów, dla których wybraliśmy akurat tą formę był fakt, że chcieliśmy w jakiś aktywny i twórczy sposób włączyć się w akcję "Przypomnijmy o Rotmistrzu", której szczytnym celem jest przywrócenie do zbiorowej świadomości niezwyklej postaci, jaką bez wątpienia był Witold Pilecki. W roku 2009 marsze udało się zorganizować w trzech miastach: Krakowie, Rzeszowie oraz w Lublinie. Dodatkowo w tym ostatnim z wymienionych Marsz został wzbogacone konferencją poświęconą postaci Witolda Pileckiego.

Kraków

 Lublin
W roku 2010 postawiliśmy sobie za cel aby liczba miast, w których odbędą się Marsze Rotmistrza co najmniej się podwoiła. Ruszyła strona, swoim tytułem nawiązująca do słynnego wiersza Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito", który naszym zdaniem nie tylko doskonale wpisuje się z historię życia Rotmistrza, ale także trafnie komponuje się z ideą Marszów. Tym razem udało się zorganizować Marsze w kilku kolejnych miastach, dołączyły do nas Wrocław, Warszawa, Szczecin i Poznań.Pod tym linkiem dostępne są zdjęcia z Marszów organizowanych w poprzednich latach. Mamy nadzieję, że w tym roku, kiedy to 13 maja minie 110 rocznica urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego po raz kolejny uda nam się podwoić liczbę miast, w których odbędą się Marsze. Być może tym razem odbędą się one nie tylko w Polsce.Bądź wierny idź.

(bw)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz